Analitik Teraziler

Toz ve hava akımlarının etkilerinden kaçınmak için tipik olarak kapalı bir ölçüm kabı ile tasarlanmış, tartım için son derece hassas laboratuvar terazileri; titreşim direnci, veri aktarımı, otomasyon ve kapasite aralığı seçeneklerini içererir.

Neden Analitik Terazi?

Analitik teraziler bir laboratuvarda en çok kullanılan terazilerdir. 60 g ile 520 g arasında maksimum tartım kapasitesine sahiptirler, 0.1 mg okunabilirlik özelliğindedirler ve genellikle küçük numuneleri tartmak için kullanılırlar. Bazen 0,01 mg veya 10 µg okunabilirliğe sahip laboratuvar terazilerine analitik teraziler de denir. Spesifik uygulamanızın gereksinimlerini karşılamak, tartım süreçlerinizi ve laboratuvar iş akışlarınızı basitleştirmek için özel olarak tasarlanmış tartım kefeleri, numune tutucular ve yazılım uygulamaları mevcuttur.

Analitik Terazi ve Hassas Terazi

Analitik terazi, hassas teraziden daha doğrudur. Analitik terazi 0,1 mg veya 0,0001 g okunabilirliğe sahipken, hassas terazi tipik olarak ≥1 mg veya ≥0,001 g okunabilirliğe sahiptir. Bu nedenle analitik terazi, hassas teraziye kıyasla en az 10 kat daha yüksek okunabilirliğe sahiptir.

Analitik terazi nedir?

Analitik teraziler, kütleyi doğru bir şekilde ölçmek için tasarlanmış hassas laboratuvar cihazlarıdır. Okunabilirlikleri 0.1 mg'dır. Bazen 0,01 mg okunabilirliğe sahip yarı mikro teraziler de bu terime dahildir. Normalde analitik teraziler, tartım işleminin hava akımlarından etkilenmemesi için rüzgarlık ile donatılmıştır.

Analitik terazi ne sıklıkla kalibre edilmelidir?

Analitik terazinizi düzenli olarak izlemeniz ve kalibre etmeniz çok önemlidir. Otomatik dahili kalibrasyon (isoCAL) kullanabilirsiniz ancak buna ek olarak terazinin harici sertifikalı ağırlıklarla da kalibre edilmesi önerilir. Harici kalibrasyonun sıklığı çok sayıda faktöre bağlıdır, örn.

Kullanım sıklığı: haftalık olarak kullanılan terazilere kıyasla terazi günlük olarak kullanılıyorsa kalibrasyon daha sık yapılmalıdır. Terazileri günlük kullanıyorsanız, günde en az bir kez kalibre edilmelidir.

Değişen ortam koşulları: Değişen ortam koşullarında terazi tutuluyorsa veya terazi titreşim kaynağına, AC sistemine, pencere önü, kapı yanına vs. yakın bir yerde bulunuyorsa terazinin kalibre edilmesini öneririz. daha sık.

Tartım sonuçlarının doğruluğunun önemi:

Taşıma: teraziniz veya kantarınız yer değiştirdikten sonra kalibre edilmelidir. Yer çekimi Dünya'nın her yerinde aynı değildir, bu nedenle dünyadaki her yer “manyetik kuzeye” göre farklı konumlanmıştır. Bu, belirli bir konumun deniz seviyesine göre yüksekliğine bağlı olarak hafif yerçekimi farklılıklarına neden olur.

Teraziler, kütleyi Dünya'nın merkezine doğru çeken yerçekimi kuvvetini ölçtüğünden, terazinizi hareket ettirir yerleştirmez (örneğin farklı bir zemine bile), kuvvet değişeceğinden terazi farklı bir değer gösterecektir.  

Analitik teraziler ne için kullanılırlar? Kullanım alanları nelerdir?

Analitik teraziler, yüksek ölçüm hassasiyetini yalnızca birkaç saniyelik kısa bir ölçüm süresiyle birleştirir. Birçok laboratuvarda çok çeşitli uygulamalarda rutin kullanım için önceden belirlenmiştir. Örneğin geri tartım prosedürlerinde, toplama, ortalama alma ve dozlama uygulamalarında veya genellikle sonraki analitikler için numune hazırlamada kullanılırlar.

Doğru extarnal kalibrasyon ağırlığınızı nasıl belirlersiniz?

Sadece tartım cihazınızın çözünürlüğü için belirtilen basamak sayısını belirleyin, ardından ağırlığınızın sahip olması gereken belirli doğruluk sınıfı için aşağıdaki grafiği kontrol edin. Ağırlığınızın nominal kütle değeri, tartı cihazınızın maksimum kapasitesinin %80'inden fazla olmalıdır.

Örnek: Diyelim ki tartı aletinizin maksimum kapasitesi 2.200 g ve okunabilirliği 0,01 g. Bu, E2 sınıfı bir ağırlığa karşılık gelen 220.000 rakam verir. Nominal kütle değeri olarak 2.000 g seçin.

Analitik terazileri temizlemenin en iyi yolu nedir?

Teraziyi bekleme moduna alın, gerekli temizlik adımlarını tavada kalıntı bırakmamaya dikkat ederek gerçekleştirin. Adımı terazinin kalibrasyonuyla tamamlayın ve günlük kontrolü gerçekleştirin.

İlaç Endüstrisi uygulamalarına uygun tartım nasıl yapılır?

Sartorius'un laboratuvar terazileri, verilerin doğru, okunaklı, çağdaş, orijinal ve atfedilebilir (ALCOA) olmasını gerektiren ABD FDA veri bütünlüğü ilkelerine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Quintix Datasheet

İndir

Practum Datasheet

İndir

Practum Brochure

İndir

Secura Datasheet

İndir

Entris II Brochure

İndir

Entris II Datasheet

İndir